שכנות טובה

אללה יתברך שמו אמר בקוראן הקדוש:
"עִבְדו את אלוהים ואל תשתפו בו דבר, והטיבו להורים ולקרובים וליתומים ולעניים ולשכן הקרוב ולשכן הרחוק ולרֵע אשר לידכם ולעובר האורח ולאלה אשר מוחזקים על ידכם, כי הרֵי אין אלוהים אוהב את היהיר המִתֵהלל"
(פרשת הנשים: 37)
 
-עפ"י איבן עומאר (מחבריו של הנביא מוחמד עליו השלום): הנביא עליו השלום אמר 'גבריאל (המלאך) עודנו ממליץ לי על 'השכן', עד שחשבתי שיהפוך ליורשו'.
-לפי אבו ד'אר (מחבריו של הנביא עליו השלום), הנביא עליו השלום אמר לו: אם תבשל מרק, תוסיף יותר מים ותחלק לשכניך'.
-לפי אבו –הוראיירה (מחבריו של הנביא עליו השלום), הנביא עליו השלום אמר: 'אני נשבע באללה, הוא אינו מאמין, אינו מאמין, אינו מאמין.. אז חבריו שאלו: מיהו, שליח אללה?, הוא ענה: מי ששכנו אינו מרגיש בטוח מפני רועו'.
-לפי אבו –הוראיירה (מחבריו של הנביא עליו השלום), הגיע אדם אל הנביא עליו השלום ואמר: יש אישה שזוכרים אותה מרוב שהיא מתפללת, צמה ונותנת צדקה, אך פוגעת בשכניה, הנביא עליו השלום אמר: 'היא בגיהינום', ואז אותו אדם המשיך: ויש אישה שזוכרים אותה כיוון שממעיטה לצום, לתת צדקה ולהתפלל, אך אינה פוגעת בשכניה, הנביא עליו השלום אמר: 'היא בגן עדן'.
-לפי עאאישה (אשתו של הנביא עליו השלום), שאלתי את הנביא עליו השלום, יש לי שני שכנים, לאיזה מהם אתן מתנה? הנביא עליו השלום השיב: 'לזה שדלת ביתו קרובה יותר אליך'.
 
כב' מאוולאנא נור אל-דין אל-קוראשי, הח'ליף הראשון של מייסד העדה האסלאמית האחמדית הגדיר 'מיהו השכן' ואמר: "מי שנמנים עם קבוצת השכנים הם חבריכם לכיתה, בעלי חנויות שליד החנות שלך בשוק – גם אם הם מדת אחרת. יש להטיב עם כל שכן. כמו כן, במשרד שבו אתה עובד, כל מי שעובד איתך זקוק לנדיבות שלך ועליך להיות מנומס עמו. אפילו בזמן נסיעה, זה שיושב במושב שלידך הוא שכנך ועליך להיות נדיב איתו. ראיתי שבנסיעות יש מי שנרדם ונשען על שכנו, והוא כועס מכך. על אלו לזכור ששכנך בנסיעה הוא שכן לכל דבר, ויש להתייחס אליו בנדיבות (נאומי מסרור 21.01.2004)".
 
כבוד מירזא מסרור אחמד, הח'ליף החמישי של מייסד העדה האסלאמית האחמדית אמר: "יש שכנים, שאם שכנם אמר דבר פשוט או החנה את רכבו מול ביתם, רבים עמו. למרות שאלו דברים פשוטים, אבל עדיין רבים על דברים מהסוג הזה ומנסים לנקום האחד באחר. כמו כן, יש המון נושאים פשוטים שעולים בפני בתי משפט, אנשים מתנגחים זה בזה, ולעתים אף מציינים פרטים מבישים, אך למרבה הצער זה קורה. על כל מוסלמי-אחמדי, שאם מישהו יתייחס אליו באופן שכזה, לסלוח ולהתאזר בסבלנות כדי לרצות את אללה יתברך שמו (דרשת יום שישי 13.02.2004)".