אודות העדה האיסלאמית האחמדית

 

העדה האיסלאמית האחמדית הנה תנועה רפורמית חדשנית עולמית. היא נוסדה בשנת 1889 בעיירה קאדיאן שבהודו. מייסדה כבוד מירזא ע'ולאם אחמד (1835-1908) טען שהוא הנביא המתקן המובטח אשר חסידי דתות שונים ציפו להופעתו תחת שמות ותארים רבים; ההינדים חיכו לקרישנא, הנוצרים חיכו להופעתו השניה של ישו, היהודים לביאת המשיח, הפרסים לזראדשת, הסינים לקונפושיוס והמוסלמים חיכו גם למהדי וגם למשיח.

 

 

כבוד מירזא ע'ולאם אחמד (1835-1908)

מייסד העדה האיסלאמית האחמדית

 

 

מאז הופעתו של מייסד העדה חלפו יותר ממאה ועשרים שנים. ובהנחיה אלוהית הביא כבוד מירזא ע'ולאם אחמד את בשורת הופעתו כנביא מתקן אחד ויחיד המייצג את כל האישים המובטחים הנ"ל וכי משימתו הייתה להכניס את האנושות כולה תחת כנפיה של דת אחת ואמונה אחת כפופה לנביא המקודש של האיסלאם כבוד הנביא מוחמד (עליו שלום אללה וברכותיו).


כבוד אחמד האמין כי דת האיסלאם הינה דרך חיים של האנושות כולה. לכן הופעתו הביאה סוף סוף את הישועה ואת תור הזהב של דת אוניברסאלית שהאדם מייחל לה ונכסף אליה. ובתור שכזה נערך מייסד התנועה האיסלאמית האחמדית לשליחות ולמשימה להציג את הפנים האמיתיות של דת האיסלאם: דת כדרך חיים אוניברסאלית, איסלאם סובלני, ידידותי, רציונאלי, איסלאם הקורא לאהבת הבריות וכיבוד הזולת, איסלאם המטווה יחסי אדם-אדם ויחסי אדם – בורא עולם. האיסלאם מפנה את תשומת הלב לזכויות ולחובות הורים-ילדים ולקשרי משפחה תקינים, יחסי בעל-אישה, יחסי עובד-מעביד, יחסי שכנים, יחסים בינלאומיים, פטריוטיות ואהבת עמים, איסלאם שהוא דת של מוסר וערכים ומעלות, איסלאם המספק לאדם כלים להתקדמות ועלייה בדרגות מוסר ורוח עילאיות.


האחמדים, חסידי המהדי והמשיח, רואים עצמם מוסלמים לכל דבר מבחינה דתית וכי האיסלאם הינו דת חובקת עולם ולכל האנושות. כיום האחמדים נמצאים בכל היבשות מסביב כדור הארץ, ואפשר לראות את הפעילויות הדתיות, התרבותיות והחברתיות האינטנסיביות של העדה האיסלאמית האחמדית ביותר ממאתיים ארצות בעולם. מאות מרכזי הפצה הוקמו באפריקה, אסיה, אירופה, אוסטרליה ואמריקה. הקוראן הקדוש תורגם בשלמותו לכשבעים שפות עולמיות, כמו כן תורגמו פסוקים נבחרים מהקוראן ומהחדית' (דברי הנביא מוחמד עה"ש) וקטעים נבחרים מכתבי מייסד התנועה האחמדית לכ-130 שפות.

 

 

תרגום הקוראן המפואר לשפה הסינית

העדה תרגמה את הקוראן במלואו לכשבעים שפות

 

ב-1992 החלו השידורים הטליווזיוניים של התנועה האחמדית אחת לשבוע. לאחר מכן תוגברו השידורים למספר שעות ביום. החל מ-1996 משדרת תחנת הטלוויזיה האחמדית MTA International לכל העולם בשלושה ערוצים באמצעות מספר לווינים בעשר שפות, 24 שעות ביממה.

 

כבוד הח'ליף (המנהיג העולמי של העדה) משתתף בתוכנית

טלויזיונית לילדים 

 


כאמור רואים האחמדים את עצמם מוסלמים לכל דבר. יתרה מזו הם טוענים שהם המוסלמים האמיתיים, ושהם מייצגי האיסלאם האמיתי. הם מתפללים חמש פעמים ביממה כשפניהם מכוונות לכּעבּה שבמַכָּה, הם צמים את חודש רמדאן, עולים למיצוות החג' במַכָּה, הם חוגגים את חגי האיסלאם ומציינים ימים חשובים בהיסטוריה המוסלמית ובהיסטוריה של התנועה האחמדית.

 


הכנס השנתי של העדה האיסלאמית האחמדית...

 

המרכז הרוחני העולמי של התנועה האסלאמית האחמדית נמצא בעיירה קאדיאן שבהודו. בשנת 1947, עם חלוקת הודו לשתי מדינות, עברה ההנהגה הרוחנית והאדמיניסטרטיבית של התנועה לעיירה רַבְּוָּה שבפקיסטאן.

 

 

 מסגד "בייתול פותוח" שבנתה העדה בלונדון ב 2003 נחשב למסגד הגדול

ביותר במערב אירופה. העדה בנתה אלפי מסגדים מסביב לעולם מהם מאות

מסגדים גדולים. בהרבה מדינות הייתה העדה הראשונה בבניית מסגד שם.


ב-1984 הוציאו שלטונות פקיסטאן, בהשפעת אנשי דת מוסלמים רדיקאליים, תקנות אינקוויציה ורדיפה נגד האחמדים ונגד פעילויותיה של העדה בפקיסטאן. מאותה שנה, 1984, מרכז התנועה נמצא באירופה בחבל ארץ בדרום אנגליה הנקרא איסלאם-אבאד. שם מנוהלים ענייניה של התנועה בהנהגתו של החליפה הנוכחי (2012) כבוד מירזא מסרור אחמד.